2011 Independent Spirit Award Nominees

2011 Independent Spirit Award Nominees

This morning the Independent Spirit Awards announced their nominees for the 2011 awards. Definitely a sign of what is to come this awards season! I’m glad to see Winter’s Bone picked up plenty of nods, and honestly, I’d love to see John Hawkes take home best supporting for it. What do you guys think of the results?

BEST FEATURE
127 Hours
Black Swan
Greenberg
The Kids Are All Right
Winter’s Bone

BEST DIRECTOR
Darren Aronofsky, Black Swan
Danny Boyle, 127 Hours
Lisa Cholodenko, The Kids Are All Right
Debra Granik, Winter’s Bone
John Cameron Mitchell, Rabbit Hole

BEST FIRST FEATURE
Everything Strange and New
Get Low
The Last Exorcism
Night Catches Us
Tiny Furniture

JOHN CASSAVETES AWARD
(Given to the best feature made for under $500,000)
Daddy Longlegs
The Exploding Girl
Lbs.
Lovers of Hate
Obsedila

BEST SCREENPLAY
Stuart Blumberg, Lisa Cholodenko, The Kids Are All Right
Debra Granik, Anne Rosellini, Winter’s Bone
Nicole Holofcener, Please Give
David Lindsay-Abaire, Rabbit Hole
Todd Solondz, Life During Wartime

BEST FIRST SCREENPLAY
Diane Bell, Obselidia
Lena Dunham, Tiny Furniture
Nik Fackler, Lovely, Still
Bob Glaudini, Jack Goes Boating
Dana Adam Shapiro, Evan M. Wiener, Monogamy

BEST FEMALE LEAD
Annette Bening, The Kids Are All Right
Greta Gerwig, Greenberg
Nicole Kidman, Rabbit Hole
Jennifer Lawrence, Winter’s Bone
Natalie Portman, Black Swan
Michelle Williams, Blue Valentine

BEST MALE LEAD
Ronald Bronstein, Daddy Longlegs
Aaron Eckhart, Rabbit Hole
James Franco, 127 Hours
John C. Reilly, Cyrus
Ben Stiller, Greenberg

BEST SUPPORTING FEMALE
Ashley Bell, The Last Exorcism
Dale Dickey, Winter’s Bone
Allison Janney, Life During Wartime
Daphne Rubin-Vega, Jack Goes Boating
Naomi Watts, Mother and Child

BEST SUPPORTING MALE
John Hawkes, Winter’s Bone
Samuel L. Jackson, Mother and Child
Bill Murray, Get Low
John Ortiz, Jack Goes Boating
Mark Ruffalo, The Kids Are All Right

BEST CINEMATOGRAPHY
Adam Kimmel, Never Let Me Go
Matthew Libatique, Black Swan
Jody Lee Lipes, Tiny Furniture
Michael McDonough, Winter’s Bone
Harris Savides, Greenberg

BEST DOCUMENTARY
Exit Through The Gift Shop
Marwencol
Restrepo
Sweetgrass
Thunder Soul

BEST FOREIGN FILM
Kisses
Mademoiselle
Chambon
Of Gods and Men
The King’s Speech
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

ROBERT ALTMAN AWARD
Please Give
Director: Nicole Holofcener
Casting Director: Jeanne McCarthy
Ensemble Cast: Ann Guilbert, Rebecca Hall Catherine Keener, Amanda Peet, Oliver Platt, Lois Smith, Sara Steele

PIAGET PRODUCERS AWARD
In-Ah Lee, Au Revoir Taipei
Adele Romanski, The Myth of the American Sleepover
Anish Savjani, Meek’s Cutoff

SOMEONE TO WATCH AWARD
Hossein Keshavarz, Dog Sweat
Laurel Nakadate, The Wolf Knife
Mike Ott, Littlerock

TRUER THAN FICTION AWARD
Ilisa Barbash, Lucien Castaing-Taylor, Sweetgrass
Jeff Malmberg, Marwencol
Lynn True, Nelson Walker, Summer Pasture